Microsoft Azure

Azure je platforma společnosti Microsoft (podobná AWS od Amazonu). Stejně tak, jako můžete mít své soubory v cloudu (Dropbox, Disk Google, Onedrive, Box, apod.), můžete mít také v cloudu všechny své servery a další zdroje.

Migrace serverů do platformy Microsoft Azure je dnes velmi žádaná věc. Mnoho firem se tak rozhodne (nejen) z následujících důvodů:

  • Náklady – Ačkoli náklady na vlastní hardware a na pronájem zdrojů v Azure mohou být podobné, celkové náklady řešení jsou v Azure často mnohem nižší. Pokračujte ve čtení a zjistíte proč.
  • Spolehlivost – Azure funguje (má svá datová centra) v mnoha regionech po celém světě. Tato již tak spolehlivá centra umožňují replikovat zdroje do mnoha dalších regionů a datacenter. Díky tomu je případné Disaster Recovery nebo-li obnovení v případě výpadku otázkou několika minut. Když bychom mluvili o nákladech, obnovit vlastní infrastrukturu po výpadku může trvat velmi dlouho. Během této doby se může provoz firmy zastavit. Pokud není možné pracovat, jsou s tím spojené nemalé náklady. Nezanedbatelné jsou také náklady na hodiny služeb IT techniků, kteří budou na odstranění závady pracovat. Případná nutnost pořízení nového hardware může být další nepředvídatelnou položkou do rozpočtu.
  • Zálohování - Zálohy Azure jsou levné, spolehlivé a bezproblémové. Řešení zálohování vlastní infrastruktury je velmi komplexní, často velmi podceňovaný úkol. Ten se často nedělá dost zodpovědně a správně. To pak může vzbudit dojem, že zálohování a obnovy moc nestojí. Pokud však nejsou zálohy provedené správně, může být případná obnova velmi drahá ne-li přímo nemožná. Provádíte ve firmě pravidelné kontroly, zda zálohy, které děláte, nejsou poškozeny a dají se použít? Není nic horšího, než zjistit, že zálohy jsou ve špatném stavu přesně ve chvíli, kdy je nejvíc potřebujete.
  • Bezpečnost - Serverovny někdy nebývají zabezpečeny tak, jak by měly být. Například data na serverech nejsou často šifrována, nebo není monitorován přístup do serverovny. Mít vše v cloudu Azure (šifrované), znamená, že nikdo nemá fyzický přístup. Dokonce ani zloději.
  • Škálovatelnost - Pokud společnost roste, obvykle je třeba koupit nový hardware. To často znamená vše přeinstalovat a překonfigurovat. V Azure, pokud potřebujete větší výpočetní výkon, stačí párkrát kliknout a máte to. Stejně snadno můžete výpočetní výkon snížit, pokud by bylo potřeba. A platíte jen za to, co skutečně využíváte.
  • Další úspory - Ušetříte také za energii, prostor a chlazení.
  • A je to "cool" - je to moderní, je to high-tech, něco, na co můžete být pyšní. Je to něco čím se můžete pochlubit a něco, co Vám umožní lépe spát. Je to prostě skvělé!